پارتیشن آلومینیومی-پارتیشن اداری-پارتیشن شیشه ای
پارتیشن آلومینیومی
جولای 10, 2018
نمای شیشه ای
نمای شیشه ای ساختمان ها
آگوست 7, 2018
نمای خشک

نمای خشک

نمای خشک چیست؟

نمای خشک به نماهایی گفته می شود که ملات در آن کاربردی ندارد.

سیستم نماسازی با نصب سنگ به روش خشک در دهه هفتاد میلادی برای اولین بار در کشور آمریکا برای برج های بلند طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.

 

اجزای سیستم نمای خشک

عایق حرارتی : عایق حرارتی به طور مستقل با اتصال مکانیکی توسط چسب به زیر کار متصل می شود.

چارچوب نگهدارنده : این چهارچوب از مصالح مختلفی همچون چوب اشباع شده، فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود. فواصل و اندازه ها باید به گونه ای طراحی شود که که در برابر عوامل مخرب مثل باد و رطوبت مقاوم باشد.

فضای خالی : به منظور جلوگیری از ورود رطوبت به داخل ساختمان، فضایی خالی جهت تهویه بین نما و عایق در نظر گرفته می شود.

مصالح نما و اتصالات : از مصالحی که به صورت خشک اجرا می شوند می توان به سنگ، ورق کامپوزیت، ترمووود، سرامیک خشک پرسلانی، شیشه، کاشی ها و آجرهای سفالین و … اشاره کرد.

برخی از مزایای سیستم نمای خشک عبارتند از:

سرعت اجرای بالا

در نمای خشک به دلیل استفاده از چهارچوب‌های فلزی که خود قالب و الگوی اجرای نما محسوب می‌شوند و نیز به دلیل امکان آماده‌سازی نما در طبقه همکف و عدم استفاده از داربست، سرعت اجرای نما به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

کاهش اتلاف انرژی

درسیستم نمای خشک ابتدا یک عایق حرارتی به طور مستقل با اتصال مکانیکی یا چسب به بدنه ساختمان محکم می‌شود سپس چهارچوب یا اسکلت نگه‌دارنده که از جنس چوب، فولاد یا آلومینیوم می‌باشد، به ساختمان متصل شده تا نمای خشک با رعایت فاصله از عایق حرارتی بر روی چهارچوب نگه‌دارنده قرار گیرد.

تولید صنعتی مصالح مصرفی

با تولید صنعتی مقاطع زیرسازی نما اعم از پروفیل های آهنی، آلومینیومی یا گالوانیزه و استیل و همچنین مصالح رویه نما، قطعا امکان خطای انسانی در بخش های مختلف اعم از درصد اختلاط ملات و … به شدت کاهش خواهد یافت و لذا تاثیر بسزایی بر افزایش کیفیت خواهد داشت.

قابل تعویض و تعمیر بودن

در سیستم نمای خشک در صورت صدمه دیدن المانی از پوشش نما (مثلا شکستن بر اثر ضربه ی شدید) می توان به راحتی آن قسمت کوچک از پوشش را باز و تعویض کرد.

کیفیت بالا

اجرای نمای خشک با انواع مصالح اعم از سنگ، سرامیک، تراکوتا، و چوب و … به روش صنعتی می تواند کلید حل بسیاری از مشکلات حل نشدنی نمای انواع ساختمان ها باشد که مهندسین و متخصصین و مدیران محترم می توانند با طراحی و اجرای این روش در ساختمان ها از هر نوع سنگ، سرامیک و شیشه و غیره در هر سایز، ضخامت و رنگ استفاده نمایند.

نمای خشک

نمای خشک

نمای خشک اچ پی ال

HPL  یک پانل تزئینی است که در ابعاد مختلف و ضخامت های متنوع( 2الی 25 میلیمتر) عرضه می گردد. پانل HPL از لایه های متعدد کاغذ کرافت تشکیل می شود . لایه های کاغذ کرافت و روکش روئین سطح پانل هنگام تولید به رزین های ترموست آغشته شده و تحت دما و فشار بالا به یک ورق متراکم با ساختاری یکپارچه تبدیل می گردد. دوام و مقاومت شیمیایی بالا و چسبندگی سریع و پایدار رزین های مصرفی موجب پیوند غیر قابل برگشت و گسست ناپذیر لایه های مختلف پانل می شود. از موارد مصرف پانل های HPL در صنعت ساختمان، می توان به اجرای نمای خشک، تزئین دیواره های داخلی ساختمان، آراستن آسانسور و ساخت کابینت های آشپزخانه اشاره کرد.

استفاده گسترده از صفحات HPL در محیط هایی مانند :

نمای خارجی و داخلی ساختمان ها

سرويس های بهداشتی عمومی

ورزشگاه ها

بيمارستان ها

آزمايشگاه ها و … به دليل ويژگی های برجسته اين جنس بی نظير است.

پنل های اچ پی ال به علت برخورداری از سطح منحصر به فرد ، کیفیت مطلوب و پایداری طولانی میتوانند انتخاب مناسبی در یک سیستم نمای خشک باشند.

 

روش نمای خشک مزایای بسیاری نیز دارد که به چند مورد اشاره می کنیم:

صرفه جویی در وقت

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی ما باید سعی کنیم که بتوانیم از زمان حداکثر استفاده را بکنیم.استفاده از نما خشک این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد که تا ۵۰ درصد در زمان صرفه حویی کنیم.

عمر ساختمان را بالا می برد.

ایجاد ضایعات ساختمانی را کم می کند.

برای ساختمان های بلند به راحتی اجرا می شود.

قابل تعمیر و عوض کردن می باشد.

وزن و حجم فوندانسیون را پایین می آورد.

 

سیستم های نمای خشک شامل اجزاء زیر است :

چهارچوب نگهدارنده

عایق حرارتی

اتصالات

فضای خالی تهویه

انواع روش های نصب :

اتصال به سازه کاست

اتصال به سازه نگهدارنده

نصب پانل های ستونی با گیره های داخلی

نصب بصورت مستقیم با استفاده از گیره های چاقویی و دو شاخ

ابزارهای مورد نیاز در این سیستم عبارتند از :

مته ها

سر مته ها

ماشین دریل زیربرش که خود شامل

دریل دستی

جایگاه دریل ماشین دریل اتوماتیک