نمای کرتین وال ، سازه ای خود ایستا

پارتیشن آلومینیومی
 پارتیشن آلومینیومی , مشخصات  و مزایا
سپتامبر 10, 2018
مزایای کرتین وال
از مزایای کرتین وال چه می دانید؟ 
اکتبر 1, 2018

نمای کرتین وال ، سازه ای خود ایستا

Curtain Wall  یا نمای  شیشه ای کرتین وال در زبان فارسی به معنای دیوار پرده ای می باشد.

که لغت شناسی این واژه هم ذهن ما را به دو بخش این واژه یعنی دیوار و پرده می کشاند. دیوار به نوعی پوشش و جداکننده دلالت دارد و پرده هم به سبکی وزن و شفافیت. بنا براین توضیحات، نمای کرتین وال پوشش دهنده ی بیرونی ساختمان است که معمولا از کنارهم قرار گرفتن قاب های آلومینیومی و شیشه به شکل مشبّک تشکیل می شود. این نما جزو نمای خشک محسوب می شود. کرتین وال (Curtain wall) در اصطلاح عامیانه به پوشش بیرونی ساختمان اطلاق می شود.که جزو سازه ساختمان محسوب نمی شود.

 

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال و انواع فریم آن

فریم نمای کرتین وال از از آلومینیوم اکسترود شده ساخته و در محل طراحی نصب می شود.دو نوع اصلی برای آن وجود دارد.

روش اول : سیستم استیک که در این سیستم لامل های عمودی در طول نما قرار می گیرند و به سازه اصلی اتصال پیدا می کنند.این روش بسیار پر استفاده در ساختمان های بلند مرتبه است.لامل های افقی نیز مابین لامل های عمودی قرار می گیرد.در این روش به جز مرحله اکسترود آلومینیوم تمامی مراحل مانند برش لامل ها در محل پروژه انجام می شود.

روش دوم: در این روش که روش جدیدتری  می آید، سرعت کار افزایش می یابد.

تمامی مراحل برش لامل های آلومینیومی در کارخانه صورت می گیرد و تنها عملیات نصب در ساختمان انجام می شود که این کار سرعت انجام کار را بالا میبرد.این روش به دلیل سرعت بالاتر در پروژه به کارفرمایان بیشتر پیشنهاد می گردد.از سیستم فول فریم لس می توان به عنوان محبوب ترین و البته گران قیمت ترین سیستم نمای کرتین وال نام برد. محبوبیت سیستم فریم لس به خاطر به وجود آمدن سطح یکدستی از شیشه در قسمت خارجی نما می باشد. حد فاصل بین شیشه ها در این سیستم می تواند تا 20 میلی متر کاهش یابد.برای آب بندی این سیستم از نما مانند روش های دیگر از لاستیک EPDM استفاده می کنیم.

 

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

 کرتین وال و روکش آن

شیشه از رایج ترین مصالح استفاده شده  می باشد اما گاها از پنل های فلزی و یا سنگ های طبیعی نیز به جای شیشه استفاده می شود. معمولا برای پنهان کردن فاصله بین طبقات ( پوتر طبقات ) از شیشه های مات و یا اسپندرال استفاده می شود. می توان برای این قسمت از نما از ویندو فیلم های مخصوص شیشه نیز استفاده کرد.مهم ترین نیاز های مشتری از نمای کرتین وال دریافت نور روز جلوگیری از تابش خیره کننده است.تعبیه هواکش، حسگرها و پوسته های متعدد از گزینه هایی است که می توان که نمای کرتین وال اضافه کرد. در جامعه امروز کرتین وال به عنوان یک نوع نما به رسمیت شناخته می شود که در بهبود عملکرد انرژی و راحتی ساکنین تاثیر بسزایی دارد.

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال