از نما های کرتین وال چه می دانید؟

مزایای نمای شیشه ای
معایب و مزایای نمای شیشه ای
اکتبر 3, 2018
پارتیشن های شیشه ای
پارتیشن های شیشه ای با فریم آلومینیوم استیل
اکتبر 10, 2018
نما های کرتین وال

نما های کرتین وال

از نما های کرتین وال چه می دانید؟

نما های کرتین وال نوعی نمای شیشه هستند که برای ساختمان ها بلند مرتبه و برج مانند مناسب ترند و مورد استفاده قرار می گیرند.نما های کرتین وال در معماری از نماهای مدرن به حساب می اید. می توان گفت که نما های کرتین وال سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان می باشند، پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک ‌سازه‌ محسوب می‌شود‌، در واقع نما های کرتین وال هیچ گونه  بار مرده‌ای از ساختمان را حمل نمی کنند. و فقط و فقط  وزن خودش و نیروی بادی که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد. این نما ها بر اساس مشخصات فنی سازه ها و شرایط اقلیمی هر کشور کاربردهای متفاوتی را دارند.

 

نما های کرتین وال

نما های کرتین وال

از جمله خصوصیات حائز اهمیت نماهای کرتین وال به شرح زیر است:

سرعت بسیار بالا در اجرا

جداکثر استفاده از نور طبیعی در بنا

به حداقل رساندن اتلاف انرژی

ایجاد زیبایی در جلوه ساختمان

مقرون به صرفه و اقتصادی

عایق رطوبتی و حرارتی و صوتی

ایجاد زیبایی و جذابیت زیاد در شب و روز

در مقابل عواملی چون زلزله و طوفان و… مقاوم است

امکان ترکیب آسان با دیگر سیستم های پوشش نما

تامین شرایط آسایش ساکنین

رفتار تنشی مناسب در مقابل نیروی زلزله

امکان اجرا به صورت پیش یاخته و یا نیمه پیش ساخته

تنوع ویژگی های و آپشن های ظاهری سیستم

در نما های کرتین وال امکان نصب انواع مدل های بازشو بر روی آن فراهم می باشد

به حداقل رساندن هزینه های بهره برداری و نگهداری ساختمان

همان طور که در بالا از خصوصیات نما های کرتین وال گفته شد می توان افزود که نمای کرتین وال شیشه ای یکی از پرکاربردترین انواع نماهای شیشه ای می باشند.

 

نما های کرتین وال و انواع فریم

همان طور که در مقالات گذشته بررسی شد، فریم نمای کرتین وال از آلومینیوم اکسترود شده ساخته شده است.

نما های کرتین وال دو نوع اصلی دارند.

روش اول : سیستم استیک که در این سیستم لامل های عمودی در طول نما قرار می گیرند و به سازه اصلی اتصال پیدا می کنند در ساختمان های بلند مرتبه و برج مانند این روش بسیار پر استفاده است. لامل های افقی نیز مابین لامل های عمودی قرار می گیرد.در این روش به جز مرحله اکسترود آلومینیوم تمامی مراحل مانند برش لامل ها در محل پروژه انجام می شود.

در روش بعدی که روش به روز تری در نما های کرتین وال به حساب می آید، سرعت کار بالا می رود. تمامی مراحل برش لامل های آلومینیومی در کارخانه انجام می شود و فقط عملیات نصب در ساختمان انجام می شود که این کار باعث می شود که سرعت انجام کار افزایش یابد. به دلیل سرعت بالاتر در پروژه، این روش بیشتر به کارفرمایان توصیه می شود.

از سیستم فول فریم لس می توان به عنوان پر طرفدار ترین و البته گران قیمت ترین سیستم نمای کرتین وال یاد کرد. محبوبیت سیستم فریم لس به خاطر به وجود آمدن سطح یکدستی از شیشه در قسمت خارجی نما می باشد.حدفاصل بین شیشه ها در این سیستم می تواند تا 20 میلی متر کاهش یابد. برای آب بندی این سیستم از نما مانند روش های دیگر از لاستیک EPDM استفاده می کنیم.